google-site-verification: google9c114791a6791048.html

banner46

20 Temmuz 2024 Cumartesi

“ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı

Sosyal Medya ve İnternette Öğrenci Fotoğrafı Paylaşmak Artık Yasak

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bakanlığa bağlı okul ve kurumlara ‘ses, görüntü ve video paylaşımı’ ile ilgili bir yazı gönderdi.

02 Mart 2016 Çarşamba 10:27
Sosyal Medya ve İnternette Öğrenci Fotoğrafı Paylaşmak Artık Yasak
banner38
Yasal İşlem Yapılacak

Okul/kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenler tarafından okul veya sınıf içinde yapılan etkinlik ve diyalogların kayda alınıp internet sitelerine yüklendiği ve sosyal medya ortamlarında paylaşıldığına ilişkin bilgilerin bakanlığa ulaştığı belirtilen yazıda, “Öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarını genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılarak, Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlığa bağlı okul/kurumlarda görev yapan yönetici ve öğretmenler tarafından okul veya sınıf içinde yapılan etkinlik ve diyalogların kayda alındığı belirtilen yazıda görüntü, ses ve videoların internet sitelerine yüklendiği ve sosyal medya ortamlarında paylaşıldığına ilişkin bilgilerin bakanlığa ulaştığı belirtildi.

Gerekli Tedbirler Alınacak

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 41’inci maddesinin dördüncü fıkrasında, “Devlet, her türlü istismara ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.” ifadesinin yer aldığı belirtilen yazıda, şöyle denildi:

“Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 19. maddesinde ‘Bu Sözleşme’ye taraf Devletler, çocuğun ana-babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar.’ aynı sözleşmenin 29’uncu maddesinin birinci fıkrasında ‘taraf devletler çocuk eğitiminin çocuğun kişiliğinin, yeteneklerinin, zihinsel ve bedensel yeteneklerinin mümkün olduğunca geliştirilmesi amacına yönelik olmasını kabul ederler.’ hükümleri yer almaktadır. 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanununun Genel Amaçlar başlıklı 2’nci maddesinin ikinci fıkrasında Türk Millî Eğitiminin Genel Amacı, ‘Türk Milletinin bütün fertlerini; beden, zihin, ahlak, ruh ve duygu bakımlarından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe ve karaktere, hür ve bilimsel düşünme gücüne, geniş bir dünya görüşüne sahip, insan haklarına saygılı, kişilik ve teşebbüse değer veren, topluma karşı sorumluluk duyan; yapıcı, yenilikçi ve verimli kişiler olarak yetiştirmek.’ olarak belirlenmiştir.” ifadeleri yer aldı.

Anayasaya Aykırı

İl, ilçe ve okul yöneticileri tarafından okul/kurumlarda görev yapan tüm personelin, öğrencilerle ilgili her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarında paylaşılmasının uluslararası sözleşmelere, Anayasa’ya ve yasalara aykırı olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacağı vurgulanan açıklamada, “Bu gibi durumların önüne geçilmesi amacıyla gerekli tedbirler alınacaktır. Ayrıca, öğrencilerin kişilik gelişimleri ile psikolojik ve sosyal gelişimlerine etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarını genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin başlatılarak Bakanlığımıza bilgi verilmesi hususunda gereğini rica ederim.” denildi.

Öğretmenler Önceden Facebook’a Eklediği Fotoğrafları Silecek Mi?

Öğretmenlerin önceden eklediği fotoğrafları silip-silmeyecekleri konusu belirsizliğini korurken ceza almak istemeyen öğretmenlerin facebook, twitter ve instagram gibi hesaplarından öğrenci video ve resimlerini kaldırmaya başladığı öğrenildi.

Okul Web Sitelerinden Bayram ve Etkinlik Fotoğrafları da Kaldırılacak

Okul web sitelerinden ise paylaşılan ulusal bayramlar, 10 Kasım gibi özel günler ile öğrencilerin etkinlikler, katıldığı turnuva ve yarışmalara dair dosyalar kaldırılacak.

Okul yöneticileri ve öğretmenlerden gelen ilk tepkilere göre uygulamada belirsizlikler var. Okulda yapılan etkinliklerde çekilen bu tür fotoğraf ya da videolardan hangilerinin öğrencilerin gelişimini olumsuz etkileyeceğine kimler nasıl karar verecek belirsiz. Öğrenci velileri bu tür etkinliklerde çocuklarının fotoğrafının paylaşılmasını özellikle istiyor.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner54
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  İngilizce dil eğitimi için hangi ülkeyi tercih edersiniz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner39
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV