google-site-verification: google9c114791a6791048.html

banner46

20 Temmuz 2024 Cumartesi

“ÖSYM YKS tercih sonuçları açıklandı

Belgrad’da Ne Yapılır?

Belgrad mimarisinden ziyade renkli gece hayatı, güzel insanları ve daha bir çok özelliği ile öne çıkan bir şehirdir.

21 Eylül 2016 Çarşamba 05:26
Belgrad’da Ne Yapılır?
banner53

 Belgrad büyük olasılıkla Avrupa’nın en ilginç başkentlerinden biridir. Yugoslavya’nın eski başkenti olan bu şehir, Roma gibi mimari şaheserler ile dolu değil, ya da Barselona gibi deniz kenarında değil. Belgrad mimarisinden ziyade renkli gece hayatı, güzel insanları ve daha bir çok özelliği ile öne çıkan bir şehirdir. Bununla beraber Avrupa’nın en hesaplı şehirlerinden biridir.

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeleri belirleyin ve gitmek istediğiniz şehirlerin bir listesini yapın. Belgrad bir çok yönden bu listenin başında geldiğini göreceksiniz.

 • Türkiye’ye çok yakın ve ulaşım çok ucuz.
 • Avrupa’da en renkli gece hayatına sahip şehirlerinden birisidir.
 • Konaklama, yeme-içme ve günlük yaşam çok ucuz.
 • Gezilecek ve görülecek yerler bakımından çok zengin.
 • Belgrad’da bizim kültürümüze dair bir çok şey var.

Belgrad’ı görmek için buna benzer onlarca sebep sayabilirim.

Türkiye’den uçuş sayılarının çok olması ve yakın olması bakımından da, çok sık ziyaret edilen Paris ve Roma gibi şehirlere göre çok daha ucuzdur. Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da geçirmek istediğiniz zaman ister bir gün olsun ister bir hafta, hayal kırıklığına uğramayacağınızı garanti ederim.

Belgrad Ne Yapılır

Belgrad’da 24 saatte ne yapılır?

Belgrad’da sadece 24 saattiniz varsa bu süre zarfında neler yapabileceğimize bir bakalım. Bu şehri görmek için çok kısa bir süre ama hiç olmamasından daha iyidir. Gününüzü doldurmak için kesinlikle heyecan verici onlarca aktivite olacaktır.

Belgrad’a vardıktan sonra yapmanız gereken ilk şey “Belgrade Walking Tours” ile bir yürüyüş turuna katılmak olmalı.

Belgrad şehir turu her gün 11:00 ile 16:00 arasında ücretsiz olarak düzenleniyor. Bu yürüyüş turlarına bir çok değişik ülkeden gelen turistler katılıyor. Belgrad’ın önemli turistik mekanlarını görmek için bu aktiviteye katılmanızı öneririm. Google’a sormadan şehir hakkında bir çok önemli bilgiye ulaşmak ve bir çok arkadaş edinmek için ideal bir aktivite. Bu yürüyüş turlarının ücretsiz olmasına rağmen memnun kalırsanız, tur rehberine yapacağınız bir miktar bahşiş çok uygun olacaktır.

Belgrad Ücretsiz Yürüyüş Turunda Ne Yapmalı

Yürüyüş turu esnasında tanıştığınız insanlar ile turdan sonra da bir araya gelip birşeyler içmelisiniz. Skadarlija’daki otantik kafelerden birinde veya beğendiğiniz bir başka mekanda bir araya gelip arkadaşlıklarınızı pekiştirmelisiniz. Belgrad’ın bohem köşesi Skadarlija’daki kafe, bar veya restoranlarında hoş vakit geçireceğinize inanıyorum. Burası yerel gece hayatı ile de ünlüdür. Taş parkelerden yapılan bu sokak, gençler arasında çok popüler ve kaçırılmaması gereken bir fırsattır.

Kalemegdan

Belgrad Kalesi’ne ve parkına şimdi çok yakın olmalısınız. Yürüyüş turunda buraları gezmiş olabilirsiniz, ancak geri dönüp burada biraz daha zaman geçirmenizi tavsiye ederim. Sokaklarında hediyelik eşya satan standlardan birşeyler satın alabilir veya satranç oynayan yaşlı insanları seyredebilirsiniz. Buradan güneşin batışını veya surlardan Tuna ve Sava nehirlerinin harika manzarasını seyredebilirsiniz. Güneşli güzel bir günde bu parkta ve Belgrad kalesinde bir yürüyüş ideal olur. Hatta kalenin doğu girişinde, Tuna nehrine bakan Kalemegdanska Terasa’da öğle yemeği de başka bir seçenek olabilir.

Bir sonraki durağınız Kalemegdan Parkı’nın aşağısında yer alan Savamala bölgesini gezmek olmalı. Bu bölgede yer alan sokak sanatına hayran kalacaksınız. Savamala (Sava Nehri ve Mahalle kelimelerinden türemiştir) Sava Nehri’nin kenarında bulunan tarihi bir bölgedir. Sokak boyunca binaların duvarlarına yapılan sokak sanatını, duvar yazılarını ve grafitileri görmemezlikten gelemezsiniz. Bu tür sokak sanatına düşkün insanlar için gezilecek en ilginç bölgedir. Partilerden hoşlanır mısınız? Belgrad’ın en iyi gece kulüplerinin bir kısmı Sava Nehri boyunca Savamala’da bulunmaktadır. Bir Cuma ya da Cumartesi gecesi için harika bir mekandır burası.

Savamala Sokak Sanatı

Savamala Sokak Sanatı’ndan bir kare

Akşam yemeği vakti geldi. Yerel Sırp yemeklerini denediniz mi? Muhteşem Sırp mutfağı et, et ve daha fazla etin karışımı. Şaka bir yana, ama gerçekten çok et tüketiyorlar. Tabii ki bütün yemekleri etten yapılmıyor, ancak Ćevapi (kebaplar) ve Pljeskavica çok popüler. Bir diyet programı uyguluyorsanız, domates, salatalık ve beyaz salamura peynir karışımı olan Šopska salatasını deneyin.

Uzun bir gün oldu biliyorum, ama programınıza sığdırabilirseniz Belgrad Ulusal Tiyatrosu’nda bir gösteri izlemenizi tavsiye ederim. Tiyatro, Cumhuriyet Meydanı’nın karşısında bulunur ve her gece bir birinden güzel gösteriler sunmaktadır. Tiyatroya giriş ücretleri kişi başı 300 Dinar (2,4 Euro) ve bu ücret alacağınız hizmet karşılığında son derece uygundur. Bale, opera ya da tiyatro tutkunuz ise, Belgrad Ulusal Tiyatrosu’nda geçireceğiniz bir akşam gerçek bir şölen olacaktır. Bu linkten online rezervasyon yapabilirsiniz.

Belgrad’da 48 saat zamanınız varsa ne yapmalı …

Sabah erken kalkın. Belgrad’ın revaçta olan mahallerinden biri Vračar’a gidiniz. Sabah kahvenizi içebileceğiniz onlarca kafe var burada. İlk Cappuccino’nuzdan sonra Belgrad’ın en önemli yapılarından biri olan Aziz Sava Katedrali’ni ziyaret edin. Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu olan Aziz Sava’ya adanmıştır bu katedral. İnşaatı hala devam eden bu kilise Belgrad’ın simgesi niteliğindedir ve bütün Ortodoks dünyasında önemli bir yapıdır. Balkanlar’ın en büyük Ortodoks Kilisesi’dir. Şehrin bir çok yerinden bu katedrali görebilirsiniz. İç dekorasyonu hala bitmeyen bu yapı, Belgrad siluetinin ikonik bir parçası haline gelmiştir. Büyük bir yapı olmasının yanı sıra, hayranlık uyandıran güzel mimarisi ile görmeye değer.

Aziz Sava (Sveti Sava) Katedrali - Kilisesi Belgrad

Aziz Sava (Sveti Sava) Katedrali – Kilisesi Belgrad

Sabah kahvenizden sonra alışveriş için Kalenić pazar yerine gidebilirsiniz. Kalenić, Belgrad’ın en büyük pazarıdır. Bu pazarda taze meyve, sebze, et, turşu, bal, yumurta, süt ve hatta deniz ürünleri bolca bulunur. Belgrad’ın yerel pazarı olan buranın tadını çıkarın. Kalenić geziniz sırasında taze ekmek arasına sürebileceğiniz kajmak (kaymak)’ı tatmanızı öneririm. Pazardaki sebze veya taze ekmek kokusu sizin ilginizi çekmezse, pazardaki kalabalık mutlaka ilginizi çekecektir. Sabahları Sırplar’ın çoğunu süpermarketlerde değil de, buradaki Kalenić pazar yerinde bulacaksınız. Yemek pişirme gibi bir niyetiniz yoksa bile, buradaki pazar yerini gezmek size güzel bir his verecektir.

Kalenić Pazar Yeri

Kalenić Pazar Yeri

Belgrad’a yapacağınız bu gezinizde Nikola Tesla Müzesi’ni mutlaka dahil etmenizi tavsiye ederim. Nikola Tesla günümüz Hırvatistan’ında doğan, Sırp asıllı dünyaca ünlü bir mucittir. Bir çok başarılı icatlarını, insanlığa büyük katkıları olan çalışmalarını ve hatta kişisel eşyalarını Belgrad’daki Tesla Müzesi’nde görebilirsiniz. Müzeyi gezmek için ihtiyacanız olan süre yaklaşık 1 saat olacaktır ve giriş ücreti 500 Dinar (4 Euro)’dır.

1999 yılındaki NATO bombardımanında hasar gören bir çok binayı bugün bile görmek mümkün. Bu bombardımanda hasar gören Eski Yugoslavya Savunma Bakanlığı binası ve diğer önemli bir kaç yapıları Kneza Miloša Caddesi’nde görebilirsiniz. Bu caddenin her iki tarafında 1999 yılında çok hasar gören iki büyük kompleks bugün bile hala ayaktadır. Bunlar Belgrad’ın en çok bilinen NATO harabeleridir. Belgrad’a ilk geldiğimde bu harabeler hakkında çok az bilgiye sahiptim. İlk geldiğim günün akşamında bu caddede yaptığım bir yürüyüş sırasında gördüğüm bu binalar beni hayrete düşürmüştü. Ertesi gün katıldığım yürüyüş turunda, Belgrad’ın karanlık geçmişi hakkında detaylı bilgi sahibi oldum.

Savunma Bakanlığı, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığı ve Maliye Bakanlığı gibi bir çok bakanlık ve elçilik binaları bu cadde üzerindedir.

Maliye Bakanlığı’nın hemen önündeki duraktan 41 numaralı otobüs ile Yugoslavya Tarih Müzesi’ne gidebilirsiniz. Yugoslavya tarihi hakkında bir çok yararlı bilgi edineceğiniz burası görülmeye değerdir. Burası aynı zamanda bir zamanların sevgili Joseph Tito’nun mezarının bulunduğu bölgedir.

72 Saat Zamanınız Olduğunda Belgrad’da Neler yapmalı, Nereleri Gezmeli

Branko Köprüsü’nü geçip Yeni Belgrad (Novi Beograd) ve güzel Zemun’u görme zamanı geldi. Yeni Belgrad bölgesi, alış-veriş merkezleri, iş merkezleri, spor kompleksleri, geniş park ve caddeleri ile ünlüdür. Ayrıca lüks Belgrad otellerin çoğu da bu bölgede bulunur.

Zemun ise Tuna Nehri kenarında kurulmuş ve güzel bir konuma sahiptir. Burası ayrıca tartışmasız Belgrad’ın en güzel semtlerinden birisidir. Güneşli bir günde buraya gelip nehir kenarı boyunca kurulan yüzlerce kafe ve restoranlardan birinde buranın keyfini çıkarın.

Zemun sokaklarında yapacağınız bir yürüyüş sizi eski güzel günlere götürecek, zamanda bir yolculuğa çıkmış hissi verecektir. Zemun’un incisi Gardoš Kulesi’dir. Bu kulenin Zemun’un neresinde olduğunu açıklamaya gerek yoktur, başınızı biraz kaldırdığınızda hemen gözünüze görünecektir. Burada nereye baksanız onu görürsünüz. 150 Dinar (1,2 Euro) olan giriş ücreti, Kule’den göreceğiniz şehir manzarasına kesinlikle değer.

Zemun Gardoš Kulesi

Zemun’u tanıyın.

Belgrad Hakkında Genel Düşünceler

Yaklaşık on iki senedir Belgrad’da yaşıyorum. Herkes bunca zamandır neden burada yaşadığımı merak ediyor. 2003 yılının Ekim ayında bir turizm firmasında çalışmak için geldim. Bu mükemmel şehri daha iyi tanımak için fırsatım oldu ve Yugoslavya’nın kafa karıştırıcı geçmişi hakkında gerçekten bilgi sahibi oldum. İlginç tarihinin yanı sıra, görülecek yerleri, ucuz oluşu, güler yüzlü insanları, güzel yemekleri ve daha onlarca sebeplerden dolayı burada yaşamaya karar verdim. Belgrad’da bizim kültürümüze dair bizden olan, bize yakın olan bırakın bir şeyi, bir çok şey bulmak mümkün. Osmanlıların bıraktığı bir çok eser, kültür ve bir çok detaylar bugün bile halen Belgrad’da yaşatılıyor.

 • Şehrin en çok ziyaret edilen mekanı Kalemegdan, Osmanlı eseridir.
 • Lokum, baklava, tulumba en çok satılan tatlılarından.
 • Kebap, sarma, börek ve daha bir çok yemek türleri en çok yenilen yemekler.
 • Sırbistan’ın resmi dili, Belgrad resmi dili olan Sırpça’da 9700 kadar Türkçe’den türemiş kelimeler var.
 • Türkçe’den türeyen Terazije adında caddeleri, Dorćol ve Karaburma adında semtleri var.
 • Osmanlılar 257 yıl boyunca Belgrad’da hüküm sürmüşler.

Bizden olan, bize yakın olan yüzlerce ortak yanları ile herkesin görmesi gereken bir şehirdir Belgrad.

Hayatın ucuz olduğunu söylemiş miydim? Türkiye’ye göre hayatın da çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz. Yaşam kalitesi bakımından Batı Avrupa düzeyinde olan, eğlence ve gece hayatı bakımından bir çok Avrupa ülkesinden çok daha iyi olan, konaklama bakımından hemen hemen bütün Avrupa şehirlerinden daha ucuz olan Belgrad’ı görmenizi dilerdim.

Nerede Yenir?

Sırp mutfağını fazla araştırma fırsatınız olmadıysa, aç kalmayacağınızı bilmenizi isterim. Belgrad’da yerel ve uluslararası yemekler yapan yüzlerce restoran bulmak mümkün. Şehrin her köşesinde bir restoran, pizzacı yada börekçi vardır ve bu mekanlarda herkesin bütçesine uygun güzel yemekler bulunur.

Detaylı bilgi için “Belgrad’da Nerede Yenir” sayfamıza bakmanızı öneririm. Beğendiğim ve size tavsiye edebileceğim bir kaç yeri aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

Toma Pekara (Börekçi): Sırplar hamur iş yemekleri çok seviyor. Bu yüzden şehrin her yerinde çoğunun 24 saat olduğu börekçileri vardır. Cumhuriyet Meydanı’na çok yakın ve 24 saat açık olan Toma börekçisine uğramayı unutmayınız. Yaptıkları hamur işleri ile ünlü olan burası her daim kalabalıktır. Burada böreğin her çeşidini bulabilirsiniz. Börek dışında pizza, sandviç ve tatlı çeşitlerini de beğeneceksiniz.

Burrito Madre: Meksika böreği severler 2 Euro’ya kaliteli Chipotle alabilirler. Terazije Meydanı’ndaki Moskva Oteli’nin karşısında yer alır.

Le Bon Appetit: Evlere ve işyerlerine paket servisi de olan, son derece uygun fiyatlı yer arayanlar için iyi bir seçenek. Kralja Milutina’da bulunan Le Bon Appetit’in güzel salata çeşitleri de bulunur.

Restaoran Lovac: Barbeque tarzında güzel Sırp yemekleri olan ve şık bir atmosfere sahip Lovac Restaoran’ı herkese tavsiye ederim. Bir çok gezi sitesinde de burası için övgü ile bahsedilir. 2 kişilik büyük porsiyonları olan et yemeklerinin fiyatı 1100 Dinar (9 Euro) kadardır. Bu fiyata iki kişi rahat doyuyor.

Manufaktura: Geleneksel Sırp mutfağı için Manufaktura’yı deneyin. Sırbistan Merkez Bankası yakınında yer alır. Bir çok fakrlı yemek türleri yapan restoran fiyat bakımından da çok uygun bir yer.

Dukat Türk Restoranı: Cumhuriyet Meydanı’na yaklaşık 250 metre uzaklıktaki Türk restoranı da bir seçenek olabilir. Türkiye’den 2-3 günlüğüne gelip Türk yemekleri soran misafirlerimiz de olduğundan, burada yazmayı uygun gördüm.

Go Sushi: Ben sushi sevmem, ama meraklısına Go Sushi mükemmel bir seçim olacak. Ciddi referansları var.

Nerede kalınır?

Konaklama, gidilen her yerde önemli olduğundan ben de Belgrad konaklamlarınız için detaylı bilgi içeren iki sayfa hazırladım. “Belgrad’da Nerede Kalmalı” ve “Belgrad Otelleri” adlı sayfalarımızı incelemenizi tavsiye ederim.

Diğer bir çok şey gibi konaklamanında ucuz olduğu Belgrad’da uygun ve merkezi bir konuma sahip sayısız otel, kiralık daire ve pansiyonlar vardır.

Ünlü Terazije Meydanı’ndaki Moskva Otel hem kaliteli hem çok merkezi bir konaklama alternatifidir. Cumhuriyet Meydanı’nın karşı tarafında bulunan ve yeni yapılan Marriot Courtyard Oteli’ de şehir merkezinde kaliteli konaklama tesisi arayanlar için ideal. Çok uygun fiyatlara lüks daire, ucuz pansiyonlar (hostel) bulmak hiç de zor değildir. Uygun fiyatlara 5 yıldızlı otellerde bulmak mümkün.

Belgrad Pratik Bilgiler

Belgrad seyahatiniz için ihtiyacınız olabilecek detaylı bilgileri bizim “Belgrad Şehir Rehberi” sayfamızda bulabilirsiniz. Ben yine de burada bazı genel bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

 • Para birimi: Sırbistan Dinarı (1 Euro = 122 Dinar, 1 TL = 36 Dinar). Sırbistan Dinarı’nın uluslarası kısa kodu RSD.
 • Belgrad havalimanı, Nikola Tesla Havaalanı’dır ve IATA kodu BEG’dir. Şehir merkezine uzaklık yaklaşık 18 kilometredir. Taksiler dışında otobüs ve midibüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Daha fazla bilgi…
 • Şehir içi Ulaşım: Taksiler Belgrad’da ucuzdur. Şehir içi ulaşım tobüs, troleybüs ve tramvay sistemi ile sağlanır. Detaylı bilgi için bu sayfamıza bakın. Şehir içi ulaşımın ucuz olduğu Belgrad’da bir çok yere yürüyerek ulaşmak mümkün.
 • Belgrad Yugoslavya’nın eski başkenti ve tüm Güney Slav ülkelerinin en büyük şehridir. Yaklaşık nüfusu 2 milyon kadardır.
 • Rakija (Rakiya diye okunur) çeşitli meyve türlerinden yapılan milli içkileridir. Bütün Balkan ülkelerinde ünlüdür.
 • Belgrad Ücretsiz Şehir Turu’nun buluşma noktası Cumhuriyet Meydanı’ndaki at heykelinin arkasındadır. Yakasına yada boynuna astığı sarı renkli isimlik ile tanırsınız yetkili rehberi.
 • Sırbistan’nın genelinde ve Belgrad’da tüm kapalı mekanlarda sigara içmek hala serbesttir. Ve evet sigara içmeyenler için güzel bir haber değil.
 • Novi Sad Sırbistan’ın en büyük ikinci kenti ve görmenizi tavsiye ettiğim bir şehirdir. Belgrad’a yaklaşık 1 saat (90 km) uzaklıktadır.

Sırbistan ve eski Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad’ı ziyaret ettiniz mi? Belgrad’da neler yaptınınız? Deneyimlerinizi ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşmanızı rica edeceğim.

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner54
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  İngilizce dil eğitimi için hangi ülkeyi tercih edersiniz?

  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner39
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  ARŞİV